2018. December 16.

Gönczi Ferenc Gimnázium és Szakgimnázium

Kezdőlap » EGYÉB » Közösségi szolgálat

Információ a közösségi szolgálatról

2016. január elseje után az érettségi vizsga bizonyítvány kiadásának feltétele 50 óra „közösségi szolgálat” elvégzésének igazolása.

„Közösségi szolgálat: szociális, környezetvédelmi, a tanuló helyi közösségének javát szolgáló, szervezett keretek között folytatott, anyagi érdektől független, egyéni vagy csoportos tevékenység és annak pedagógiai feldolgozása.”

(2011. évi CXC. törvény a nemzeti köznevelésről, Magyar Közlöny 162. szám, 2011. december 29.)

Tevékenységi területek:

a)      egészségügyi,

b)      szociális és jótékonysági,

c)      oktatási,

d)     kulturális és közösségi,

e)      környezet-és természetvédelemi,

f)       polgári-és katasztrófavédelmi,

g)      közös sport és szabadidős tevékenység óvodáskorú, sajátos nevelési igényű gyermekekkel, idős emberekkel.

h)      az egyes rendőrségi feladatok ellátására létrehozott szerveknél bűn- és baleset-megelőzési területen folytatható tevékenység

Intézményünk feladata és felelőssége a tanuló választása alapján az iskolai közösségi szolgálat megszervezése állami, önkormányzati, civil, nonprofit szervezetnél, illetve a lelkiismereti és vallásszabadság jogáról, valamint az egyházak, vallásfelekezetek és vallási közösségek jogállásáról szóló törvény hatálya alá tartozó szervezetnél, középiskola magánszeméllyel kötött megállapodása alapján magánszemélynél vagy saját intézményben.

A kilencedik évfolyamos diákokat a tanév elején, szüleiket a szülői értekezleteken tájékoztatjuk a szolgálat megszervezésének módjáról és a választható lehetőségekről. Iskolánk fontosnak tartja, hogy a tanulók maguk is javasolhatnak új szolgálati helyeket, ezek alapján kötjük meg a szükséges szerződéseket.

A tanulók számára a szolgálati naplót biztosítjuk, az osztályfőnökök és a koordináló pedagógus megszervezik és nyomon követik a szolgálat teljesítését.

Az eddigi tanévek során leggyakrabban választott partnereink voltak:

-          Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság

-          Városi Művelődési Központ Lenti

-          Városi Könyvtár Lenti

-          Kolping Gondozási Központ

-          Lenti és a környék településeinek óvodái

-          Szent Mihály Plébánia lenti

-          Lenti és a környék településeinek önkormányzatai

-          Márokföldi Kalandpark és önkormányzat

-          Balaton-felvidéki Nemzeti Park